יום שישי, 11 בנובמבר 2022

4 ג'אדה הציצה בלוח המחוונים וקיילה מבעד לשיניה. תשע וחצי, לעזאזל! ובכן, אם יתמזל מזלכם, עד שהיא תגיע, הילדים יאכילו ואפילו –

 

4

ג'אדה הציצה בלוח המחוונים וקיילה מבעד לשיניה. תשע וחצי, לעזאזל! ובכן, אם יתמזל מזלכם, עד שהיא תגיע, הילדים יאכילו ואפילו – אולי – יישלחו לישון, חלקם לשיעורים. אבל לג'אדה צפויה עוד הפתעה לא נעימה: מחט מד הלחץ רקדה הכי קרוב לאפס שאפשר. שלוש פעמים לעזאזל! עכשיו אתה לא יכול בלי תדלוק. מה לעזאזל קלינטון חושבת?! לא רק שהוא פעיל כל היום, הוא גם משאיר את המיכל ריק! לאן, אפשר לתהות, נשאו אותו השדים אתמול?

ג'אדה הבינה היטב את הסיבה לזעם שלה. לאחרונה - או ליתר דיוק, תמיד - קלינטון ירק על האינטרסים של אשתו.

פנייה ימינה, ג'אדה עצרה באי של תחנת דלק וכיבתה את המנוע, מחכה לשירות מלא - אבל כרגע, לכל שירות. הניסיון של השנים האחרונות לימד אותה להעריך את הזמן שלה יותר מאשר כסף, אבל מה הטעם לשלם עבור שירות מלא אם אתה צריך להשקיע כל כך הרבה דקות יקרות ליד הדובר?

בתגובה לאות חסר סבלנות שלה לשנים מתקדמות, עזב הפקיד בחוסר רצון את מקלט הזכוכית שלו.

- מיכל מלא! – זרק אותו ג'אדה ובאנחה הפעיל את החימום, אולם לא הועיל לו גם כשהמנוע כבוי.

כשהיא מקרבת את פניה אל המראה עם לבנים בוהקים בצורה לא טבעית בחושך, שפתיים סדוקות ותסמיני החורף כבר נראים מבעד - שבילים לא אחידים של עור מבולבל מתחת לעיניים ומסביב לשפתיים - נאנחה שוב ג'אדה. לפני זמן לא רב, לאחר שחצתה את סף שלושים השנים, היא עדיין הייתה יפה להפליא, אבל... כמה זמן יחזיק היופי הזה ממש, לאור החורפים חסרי הרחמים כאן?

הטיפש הזקן נטל לבסוף את ה"אקדח", אבל העניין לא התקדם: נראה שהייתה בעיה בפקק של מיכל הגז. אמא של אלוהים וכל הקדושים! תסמונת החיפזון בפעולה: אם אתה ממהר, כולם מנסים להכניס חישור לגלגל שלך. בבנק, המחלה הזו משתוללת במיוחד. ובכן, למה האידיוטים סביבך זוחלים כמו זבובים מנומנמים בדיוק ברגע שבו הזמן אוזל? מסתורין הטבע!

ג'אדה פתחה את הדלת, קפצה מהמכונית, פתחה את המכסה ביד אחת, חטפה את ה"אקדח" מהזקן ביד השנייה והכניסה אותו בעצמה למיכל הדלק.

נראה שהממזר הזקן לא העריך את עזרתה. זה מטורף - אתה משלם על השירות, אתה עושה את כל העבודה בעצמך, וגם הם לא מרוצים ממך! זה נראה כמו חייה במיניאטורות: היא תמיד צריכה לסמוך רק על עצמה.

ג'אדה בקושי עצרה את דמעותיה.

לאחרונה היא החלה לפקפק בחסדי האל לעתים קרובות יותר ויותר. הוריה של ג'אדה, תושבי האי, היו אנשים דתיים עמוקים, אבל הרבה יותר קל להם. האקלים החם תורם לאמונה, ובניו יורק הקפואה תפקפקו בהכרח באהבת הכול יכול. ג'אדה חשבה לעתים קרובות שהאדון יצר נישואים אך ורק כדי לבחון את מידת הגירוי של בני הזוג. אם התיאוריה שלה נכונה, אז הג'קסונים הגשימו את תוכניתו של אלוהים במאה אחוז. לאחרונה הם כמעט לא תקשרו, אבל מה שהכי נורא - חוסר התקשורת הזה התאים לשניהם יותר מהמריבות הקודמות. היום, לעומת זאת, הם מחכים לשיחה רצינית. ג'אדה הייתה נחושה להעלות סוגיה ארוכת שנים בינה לבין קלינטון.

היא התכופפה למושבה. זה נראה כמו נצח עד שהזקן דחף מגש עם כרטיס וקבלה מהחלון. ג'אדה שרבטה במהירות ציור, תלשה את העותק שלה והחזירה את המגש לאחור. במקום להרים אותו ולתת ללקוח ללכת, הזקן רכן אל החלון:

"מכונה נחמדה," הוא העיר כלאחר יד. שלום! היא מאוד מעוניינת לשמוע את הדעות של כולם שם...

– והגברת בה נחמדה מאוד, – המשיכה האוף הקשיש באותה נימה מוכרת.

ג'אדה פתחה את פיה לומר תודה ונסוגה כשהוסיף:

- רק יהיר מדי.

ג'אדה פיצחה את הכפתור בדלת, חסמה בחוזקה את הזכוכית החצופה בזכוכית, אבל המחסום התברר דק מדי מכדי להיפטר מהעלבון הבלתי נמנע:

"צ'רנוז'..." סינן הגדם הרקוב וירק על הדלת כאילו שם קץ לה.

הו, טיפש טיפש! ג'אדה סובב את המפתח במתג ההצתה, הטיח את דוושת הדלק לרצפה ויצא במהירות מתחנת הדלק אל כביש הדואר מבלי לבדוק אפילו את הנתיב השמאלי. בכביש המהיר, היא ניתקה בזעם משאית דלק וקיבלה את המגיע לה, מחרישת אוזניים לרגע מצופר חזק. מצמצה את עיניה על רקע דמעות זועמות, היא כמעט פספסה את הפנייה לווסטון.

המהירות, הדמדומים והריקנות היחסית של הכביש היו מרגיעים. "אתה האשם! היא חזרה לעצמה. "אתה לא יודע מה הערך של חיים במחוז ווסטצ'סטר?" עירנות עירנית ואדיבות בלתי פוסקת בתוספת נדל"ן ואגרות בית ספר מופקעות. אף על פי שקיומם של שחורים בפרבר לבן עשיר כבר לא קשה מנשוא כמו בעבר, אי אפשר לקרוא לזה קל. למרות כל המאמצים, המשפחה בקושי המשיכה לצוף; אבל עבור הילדים, ג'אדה סיפקה חיים המוכרים לכל העולם בביטוי "חלום אמריקאי". עם זאת, היא שילמה טוב על זה.

דיכוי המהומה הפיננסית לחץ עליהם ללא הרף. בנוסף, לא הייתה משפחה אחת שחורה ברובע, וגם לא היו ילדים צבעוניים בבית הספר פעם או פעמיים. החברים של שבון כולם לבנים, קווון מתקשר רק עם השכן פרנקי, ולג'אדה עצמה יש כעת את מישל כחברה הכי טובה שלה. לבן. כמובן שהיא טובה, מישל, טובה מאוד. ובכל זאת ג'אדה הייתה בודדה מאוד לפעמים. אם לא בגלל הניכור של קלינטון...

לפעמים ג'אדה ויתרה והתגברה על ידי ספקות - האם החיים האלה שווים את המאמץ שהושקע בהם? כשקלינטון התחילה לנגר לראשונה, הם שכרו דירת שני חדרים ביונקרס וחיו כמו כולם. אבל עד מהרה קלינטון קיבלה עבודה שהפכה את דרכם הרגילה על פיה. איש עסקים עשיר מאוד, שהפנה את תשומת הלב לאמנותו של קלינטון, הציע לו להמיר מוסך של שלוש מכוניות לקוטג' אירוח. אין הרבה מה להרוויח מהצו הזה מבחינה כספית, קלינטון בכל זאת השתמש בו כקרש קפיצה להשגת הזמנות רווחיות יותר. הזינוק בכלכלה והליברליזציה של הפוליטיקה הגזעית סיפקו לו עבודה ראויה.

זה היה זמן טוב! נכון, קלינטון פשוט הייתה אובססיבית לציוד ובזבז את כל הכספים עבור דחפורים, מעמיסי דליים, מחפרים. כל החולצות שלו נשאו את המילים "חברת הבנייה ג'קסון. אנחנו לא עובדים רק כשאנחנו ישנים". מה שהוא כנראה עושה כרגע זה ישן. והכל למה? כן, כי הוא דפק גם את החברה וגם את העבודה!

בהתחלה, גם קלינטון עצמו וגם ג'אדה האמינו שיש לו מתנה אלוהית. שניהם היו בטוחים ביכולתו להרוויח הון ולספק להם חיים נוחים. זה מצחיק: ברגע שראתה את קלינטון במתקן, היא לא יכלה למנוע מעצמה את ההנאה להצטרף אליו, גם אם הוא היה בבור, אפילו על הגג. בחור מגניב, קלינטון ג'קסון. פשוט מדהים.

ג'אדה האמינה בו ללא גבולות, אבל התברר שזו הייתה אמונה עיוורת. לאף אחד מהם לא היה מושג שבאותו רגע הם נפלו בטעות לזרם הכסף. עם הירידה בייצור, העסקים של קלינטון נתקעו בהדרגה. לבנים הקימו מחדש את החומה הגזעית ולקחו מקומות עבודה. קלינטון כבר לא יכלה לשלם את ההלוואה עבור הציוד, העובדים גם לא הספיקו לשלם את משכורותיהם, והיה צריך לפרק אותם. במשך ארבע שנים נוספות הוא ניסה להישאר צף, אבל המורל שלו, יחד עם העסק, ירד בדעיכה.

בסופו של דבר הכל נעלם - היהירות שלו, ואמונתה, וכספי המשפחה, וההלוואות עדיין חייבו החזר. ג'אדה הפצירה בבעלה למצוא לפחות עבודה. היא עצמה עסקה במשק בית מאז לידת ילדה הראשון, אבל כשווידאה שהוא לא יכול או לא רוצה לעבוד, הבינה שהיא תצטרך לעבוד. היא נאלצה לקבל את העבודה היחידה שעומדת לרשותה כפקידת בנק. היא קיבלה את משכורת המינימום, אבל ללא עזרתה של מישל ג'אדה לא הייתה מקבלת את התפקיד המגוחך הזה - היו יותר מדי עקרות בית שחיו ללא עבודה בווסטצ'סטר. הרווחים של ג'אדה בקושי הספיקו לירקות, אבל עכשיו היא שילמה במזומן, בלי לפנות לכרטיס אשראי בחנות ירוקה.

קלינטון, לעומת זאת, לא הביעה שמחה רבה. אלא להיפך, עבודתה של אשתו הרגה אותו מבחינה מוסרית. כל מה שהוא עשה היה לישון בין התלונות, הקטנות והאכילה. הוא התלונן שהיא תמיד רחוקה מהבית, שהם משלמים פחות מדי ושמגיע לה יותר. ג'אדה לא הייתה מתווכחת עם האחרון, אבל לא הייתה לה ברירה. לא בעמדה שלהם לבחור ולבחור - זה מה שקלינטון לא יכלה לסבול. וכך הוא חי, מסתגר, מחכה ל"כשהרוח תשתנה". העלה ארבעים קילו, צעק על הילדים והאשים את החצי השני שלו בכל דבר.

בהשוואה למורכבות בבית, עסקי הבנק של ג'אדה הצליחו באופן מפתיע. העבודה הביאה סיפוק, חוץ מזה, התברר שזה הרבה יותר קל להתמודד איתה מאשר עם בעיות במשפחה. ג'אדה הופתעה מכך שהיא מונתה לפקידה ראשית כמעט מיד, ובכך נתנה בשליטתה שלושה עובדים שחורים ולבן אחד! זה מטורף - הרי בחייה היא לא ציוותה על אף אחד, חוץ מהילדים שלה. קצת מאוחר יותר, לאחר שתפסה את מקומו של ראש המחלקה, נדהמה ג'אדה לא פחות מהאחרים. אבל מר פריני, ראש המחלקה, חיבב אותה, הם הסתדרו היטב, וג'אדה נשארה עוזרת של הראש עד פרישתו. ובכן, כשמר פריניי פרש... לא ממש הפתיע את ג'וד שביקש ממנה לתפוס את מקומו; רק קלינטון לא רצה לדווח על כך.

מכל עמיתיה, רק אנה, מזכירתו הישנה של מר פריני, בזה בעקשנות לג'אדה, שהחליפה אותו. טוב בסדר. בהתחשב באנה ומישל עצמה, ג'אדה הייתה כפופה כעת - רק תחשוב! - שני תריסר אנשים. תודה לאל, הנסיבות הללו לא פגעה בידידות שלה עם מישל: מישל לא קינאה במעט בג'אדה - היא הייתה די מרוצה מעבודה של עד שלוש שעות, והיא לא הייתה מסכימה ליותר מכך.

גם לג'אדה לא היה אכפת מכמה שעות פנויות ביום... בשום נסיבות מלבד זו הנוכחית. הבנק שילם לה בדיוק חצי מזה של קודמתה בתפקיד, אבל הרשויות עדיין דרשו דם. לפני כמה ימים, שני פקחים נשלחו מלמעלה כדי לבדוק אם אפשר איכשהו "להפחית את עלויות התקורה על ידי רציונליזציה של תנועת המסמכים ושימוש יעיל יותר בתפקידי מטה". בתרגום לשפה רגילה, משמעות הדבר הייתה רצון לפטר עוד כמה אנשים, למרות שבסניף של ג'אדה עברו יותר הסכמי הלוואה מאשר בכל סניף דומה אחר של בנק בינוני.

כמובן שכל המחלקה רעדה – כולם פחדו לאבד את מקום עבודתם, חוץ אולי מישל. ג'אדה, כמובן, נכנסה לפאניקה יחד עם הכפופים לה. לעתים קרובות היא הייתה מבולבלת ונדהמה מהאופן שבו המחצית החזקה של האנושות מנהלת עסקים. בני כלבות. הרבה מדברים על "מוסר גבוה המשפר את פעילות משאבי העבודה" (לפחות פעם אחת נאמר בצורה אנושית - "פועלים"!), אבל בינתיים הם לא מפספסים את ההזדמנות לסלק את המוסר הזה לפינה.

דו"ח הפקחים הגיע לפני שבועיים. עבודת המחלקה, השבח לאל, קיבלה את הדירוג הגבוה ביותר. אבל פחד וחוסר אמון תקנו בליבם של העובדים, שעמם נאלץ המנהל להתמודד כעת.

ג'אדה נאנחה כשהיא יצאה אל שביל הגישה שהוביל למרפסת. והיא נאנחה שוב למראה ערוגת הפרחים, שבה דליות מאוחרות מתות תחת מתקפת העשבים השוטים. מאמי, הגנן הדגול, הייתה נשרפת מבושה... וואי, לעזאזל! עוד שנייה והייתי דורס את האופניים של קבון, נטושים ליד דלת המוסך. ג'אדה סובב את ההגה ולחץ על דוושת הבלם. לעזאזל לעזאזל לעזאזל! לעזאזל עם הבטחה לא לקלל! בקפיצה מהמכונית, היא פתחה את השער (למה קלינטון לא החליפה את המנעול לאוטומטי? האיש הוא כמו עז חלב!), הכנס קודם את האופניים, ואז את המכונית למוסך, נעל את השער ועבר על פני הדשא אל המרפסת.

מה לעזאזל קורה בבית. בדלם צרוף, אחרת לא תגיד. מהספה בסלון שלח קלינטון לאשתו מבט רהוט: "אני עושה את כל עבודות הבית!" אגדה טרייה. אני זוכר שתליתי מגבת על וו בשבוע שעבר, ושם הסתיימה העזרה שלו. ברגע זה, הוא שוחח בטלפון, ושבון קראה עוגיות מול הטלוויזיה. שניהם נאסרו עד שהיא הכינה שיעורי בית וקראה לפחות פרק אחד. קווון, ציינה ג'אדה באימה, כלל לא נראה באופק. נותר לקוות שלפחות התינוק היה ארוז - אם, כמובן, קלינטון לא השאיר את בתו הצעירה בשער המוסך יחד עם האופניים.

- איפה אחיך? שאלה ג'דה את הבכורה.

- איך אני אמור לדעת? היא מלמלה בלי להסיר את עיניה מהמסך. - נאכל בקרוב?

- איך?! כבר אכלת ארוחת ערב?

כשהיא נתנה לבעלה מבט רצחני, זינקה ג'אדה אל המקרר. היא הוציאה את החלב, תפסה חבילה של חמש דקות מק אנד צ'יז ואת קופסת הטונה האחרונה, ובמחשבה שנייה החליטה להוסיף את שאר השעועית הירוקה. יש להם את הטוב המיובש הזה בתפזורת - למה, אפשר לתהות, לבזבז זמן וכסף על קניית ירקות טריים?

רבע שעה לאחר מכן, השולחן פונה, הסכו"ם ערוך, הטלוויזיה כבתה, שאבון נשלחה לאמבטיה, קבון נמצאה בחדר הילדים, ולבסוף הוגשה קדרת פסטה לארבעה. החיים חזרו לשגרה, מה שלפי המראה המרוצה יחסית שלו, אפילו קלינטון העריך. אהבה לנוחות ולילדים - זה כל מה שעדיין מחזיק את אב המשפחה ליד האח הזה. עם זאת, לשומר האח נגמרת הסבלנות. אתה עדיין צריך לדבר, וברצינות.

ג'אדה הרימה את מבטה אל בעלה. הוא הפנה את מבטו בחיפזון. נראה נהדר, אני חייב להודות. מגולח עד כחול, שיער עם אפור נעים מונח בצורה חדשה... "הופך את עצמו לקורבן," חשבה ג'דה. ואני הקורבן כאן! היא ידעה היטב שלמרות העייפות האכזרית, היא תצטרך לעשות את כל פעולות הערב בעצמה: להשכיב את קווון ושבון לישון, ושרילי, שכנראה תתעורר בקרוב, שוב תרדמה. אבל העיקר שהיא עצמה תצטרך להתחיל שיחה לא נעימה עם בעלה ולהשיג החלטה שהוא לא רוצה לקבל

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

פרנק רוסו הופיע בחדר השינה קצת לפני אחת עשרה. מישל, בחולצת משי לבנה כשלג, שבמחשוף הנמוך שלה הציצו במפתה חצי כדור

  5 פרנק רוסו הופיע בחדר השינה קצת לפני אחת עשרה.  מישל, בחולצת משי לבנה כשלג, שבמחשוף הנמוך שלה הציצו במפתה חצי כדור לבן חלבי, שערה פזור, ה...